Zasady gry w siatkówkę plażową

Siatkówka plażowa, to popularniejszy sposób na spędzenie czasu na plaży, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią „leżeć plackiem” i smażyć się na słońcu. Siatkówka plażowa jest łatwa i przyjemna oraz ma wiele wspólnego z siatkówką halową, jednak sporą różnicą jest miejsce grani jak i ilość zawodników.

Jako oficjalna dyscyplina sportowa, siatkówka pojawiła się dopiero około 1920 roku w Kalifornii. Pierwsze medale za wygraną w tej dyscyplinie zostały rozdane w 1996 roku. W 1987 roku Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB), w Rio de Janeiro, zorganizowała pierwsze mistrzostwa świata. Sześć lat później odbyły się mistrzostwa świata w siatkówce plażowej dla kobiet.

Gra odbywa się na piaszczystym boisku, przedzielonym w połowie siatką. Drużyny składają się z dwóch zawodników. Celem gry jest przebicie piłki nad siatką na pole przeciwnika ręką lub dowolną częścią ciała. Gra toczy się do dwóch setów po 21 punktów. Aby drużyna mogła wygrać, musi mieć dwa punkty przewagi. Gdy obie drużyny maja remis, wówczas gra toczy się dalej, do przewagi dwóch punktów. Piłkę do gry wprowadza zawodnik zagrywający, który odbija piłkę z rogu boiska na pole przeciwników. Zawodnicy mogą odbić piłkę 3 razy między sobą lecz jeden zawodnik nie może odbić piłki dwa razy pod rząd . Wymiana piłki toczy się do momentu, gdy piłka upadnie na boisko lub poza boiskiem oraz gdy drużyna nie przebije jej na stronę przeciwnika. W przeciwieństwie do piłki halowej, nie ma rotacji zawodników, każdy ustawia się tak jak chce.