Zasady gry w siatkówkę halową

Siatkówka staje się coraz bardziej modna, zwłaszcza po spektakularnych sukcesach naszej reprezentacji. Co więcej, kibice nie tylko interesują się siatkówką w sposób bierny, ale również w sposób aktywny. Gra w siatkówkę to bardzo modny sposób na relaks po pracy. Pozwala wycisnąć „siódme poty” i odreagować ciężki tydzień.

Zasady gry w siatkówkę halową są nieskomplikowane. Niżej przedstawimy kilka podstawowych zasad o których każdy gracz powinien pamiętać. Zasady gry zawarte są w przepisach gry w piłkę oraz są ustalone przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej.

Gra rozgrywa się na boisku, zwykle o wymiarach 18 × 9 m, jej celem jest przebicie piłki nad siatką, dowolną częścią ciała, tak by ta upadła na środek pola przeciwników. Zespół zdobywa punkt, kiedy piłka upadnie na środek pola przeciwnika lub kiedy przeciwny zespół popełni błąd. Mecze rozgrywane są przez dwa sześcioosobowe zespoły. Gra rozpoczyna się od uderzenia piłki, z rogu boiska, przez zawodnika rozgrywającego. Wówczas każdy zawodnik powinien zajmować swoją pozycję czyli trzech zawodników na linii ataku wzdłuż siatki i trzech z tyłu boiska na linii obrony. Zawodnicy podczas gry zmieniają swoje pozycje kiedy odbierający piłkę zdobywają prawo do zagrywki. Wtedy przesuwają się o jedno miejsce, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Każdy zespół może wykonać tylko trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Większa liczba odbić jest błędem. Każdy zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu, chyba, że gra rozpoczyna się od wybicia piłki z rogu. Grę toczy się przez 3 sety –1 set to 25 punktów, czas rozgrywki nie jest limitowany. W piłce siatkowej halowej rozgrywanej przez młodzież gra się zwykle do 2 setów. Gdy jest remis, gra toczy się dalej, musi być 2 punktowa przewaga nad przeciwnikiem.