ZAKSA musi zmienić właściciela

Do końca roku Zakłady Azotowe Kędzierzyn muszą sprzedać akcje w spółce ZAKSA S.A. która jest właścicielem zespołu siatkarskiego Zaksa.
Minister skarbu, do którego należy ZAK, wydał zarządzenie, które zobowiązuje spółki skarbu państwa, by do końca tego roku pozbyły się udziałów w klubach sportowych, a działalność sponsorska powinna opierać się na ekonomicznych zasadach i przynosić zyski, np. wzrost wartości firmy, poprawę wizerunku, promocję nowego produktu, itp.
Zakłady Azotowe Kędzierzyn mają 50 proc. udziałów w spółce akcyjnej ZAKSA S.A., która jest właścicielem kędzierzyńskich siatkarzy występujących w PlusLidze.
– Mamy czas do końca roku, by znaleźć partnera, który odkupi od nas akcje spółki – mówi Krzysztof Jałosiński, prezes ZAK i jednocześnie przewodniczący rady nadzorczej spółki akcyjnej ZAKSA – ZAK nie musi być udziałowcem spółki, by nadal promować się przez siatkówkę. Nie muszę także zasiadać w radzie nadzorczej, by rozliczyć pieniądze przekazane klubowi – twierdzi Jałosiński. Sytuacja może się mienić, gdyby zgodnie z zapowiedziami ministerstwa ZAK został sprywatyzowany, co w zapowiedziach ma stać się jeszcze w tym roku. – Dlatego mówię, że mamy jeszcze czas na dostosowanie się do zarządzenia ministerstwa – podkreśla Jalosiński.
Druga część zarządzenia ministra mówiąca o tym, że „działalność sponsorska powinna opierać się na ekonomicznych zasadach i przynosić zyski” w Kędzierzynie-Koźlu jest odbierana ze spokojem. Zespół siatkarski bowiem jest na fali, bez przesady można uznać go za największą rewelację tego sezonu. Podopiecznym Krzysztofa Stelmacha potrzeba jest tylko jedna wygrana w trzech spotkaniach, by awansować do czwórki walczącej o medale mistrzostw Polski.
– Od dawna mówiłem, że stać ten zespół na walkę o medale. Teraz marzy mi się wielki finał, choć to tylko marzenie nie wymagania, bowiem nie można zmieniać reguł gry w czasie sezonu – zaznacza Jałosiński. Gdy budowano zespół jego celem było zajęcie lepszego miejsca niż przed rokiem, gdy kędzierzynianie zajęli szósta lokatę.

Może Ci się również spodoba